Mcely a historie

Mcely jsou malebná vesnička s původními historickými dřevěnými stavbami a barokním kostelíkem z 16. století, čítají přibližně tři sta obyvatel a jejich okolí je oblíbenou rekreační oblastí, a to hlavně pro obyvatele nedaleké Prahy. Nachází se na okraji překrásného a kouzelnými legendami opředeného Svatojiřského lesa. V něm najdete množství hub, borůvek a dalších chutných lesních plodů. Do dnešního dne se tu zachovala prastará bylinkářská a léčitelská tradice Devatera kvítí. Zkušené staré bylinářky tu na konci června sbírají devatero svatojánského kvítí a přidávají je pak do léčivých čajů, nebo ho luhují v panenském oleji a vyrábějí hojivé balzámy.

Mcely byly také po staletí proslulé v Čechách jako posvátné místo Mariánských zázraků, nejvyhlášenější je ten z roku 1849, kdy se tady podle dochovaných dokumentů Nebeská královna zjevovala třem sirotkům.

Obyvatelům obce velmi záleží na zachovávání místních tradic a udržování kvalitního společenského života.

 

Časová osa zámku Mcely

  • Rok 2006

    Chateau Mcely otevírá brány svým prvním hostům.

  • Rok 2004

    Dne 15. června manželé Inéz a James Cusumano zahajují náročnou a rozsáhlou rekonstrukci zámku.

  • Rok 1948

    Zámek Mcely byl využíván k různým účelům ministerstvy zahraničních věcí a vnitra. Chátrající zámek postupně upadal do havarijního stavu.

  • Rok 1939

    Po smrti prince Alexandra Jana se zámek stal rodovým sídlem jeho vnuka prince Luigiho della Torre e Tasso a jeho manželky Fanny Goodyear.

  • Rok 1903

    Západní křídlo zámku se kvůli špatným základům muselo zbourat a na jeho místě byl postaven dřevěný sál pro divadlo a kino. Nákladná úprava zámku byla podnícena sňatkem prince Ericha Thurn-Taxise s hraběnkou Gabrielou Kinskou. Jejich početná rodina pak na zámku žila až do roku 1925.

  • Rok 1869

    Hrabě Filip Boos-Waldeck v roce 1869 prodal zámek s velkostatkem princi Hugo Maxmiliánovi z knížecího rodu Thurn-Taxisů, který měl sídlo v nedaleké Loučeni. Jeho potomci vlastnili zámek Mcely až do roku 1948. Do dnešního dne se po okolí tradují historky o nevázaných radovánkách mladých Thurn-Taxisů, jejich parforsních honech, večírcích s baletkami a herečkami, psincích a dostihových stájích a vůbec všech vymoženostech života tehdejší aristokracie.

načíst další